Bolesti krvi 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 23 | Nivo: Visoka skola strukovnih studija za vaspitače

Uvod
U ovom seminarskom radu, govorićemo vam o BOLESTIMA KRVI. Zapravo, bolesti krvi, razlikuju se prema tome koje su ih pojave uzrokovale.
Uzroci mogu biti sledeći:
Nedostatak hemoglobina – dovodi do slabokrvnosti tj. Anemije
Poremećaj zgrušavanja krvi – dovodi do krvarenja ili hemoragije
Tumorske pomene belih krvnih zrnca – dovodi do leukemije
Poremećaji u stvaranju krvnih zrnaca - u tkivima i organima .
Mi ćemo se bazirati konkretno na ANEMIJU I LEUKEMIJU.
ANEMIJA – smanjena količina hemoglobina u krvotoku. Dovodi do: Bledoće, umora, slabosti, nesvestice, gubitka daha, lupanje srca.
Anemija se javlja iz dva razloga:
Poremećaj u proizvodnji samog hemoglobina
Poremećaj u toku sazrevanja eritrocita.
Tipovi anemije:
Biermerova anemija
Perniciozna anemija
Hemolitična anemija ili hemoglobinemija
Punokrvnost – akutna eritroblastoza
Afibrinogenemija
Agamaglobulinemija
Agranulacitoza
Pancitopenija
LEUKEMIJA – Rak belih krvnih zrnca. Ne znaju se tačni uzroci ove bolesti, ali danas je poznato da se može pojaviti zbog genetskih  faktora, izloženosti hemikalijama I radijaciji ili je može uzrokovati bakterija ili virus. Bolest može godinama biti prisutna u organizmu, a da se ne zna za nju. U velikom broju slučajeva dijagnozira se slučajno.
Simptomi leukemije su čest umor, gubitak apetita i telesne težine, povišena telesna temperatura, učestala znojenja, sklonost krvarenju i pojavljivanju modrica (koje su ili nisu izazvane udarcima, a posljedica su znatno smanjenog broja trombocita ), bol u kostima... Simptomi variraju od osobe do osobe.
Tipovi leukemije:
Akutna lmfocitna leukemija
Hronična limfocitna leukemija
Akutna melioidna leukemija
Hronična melioidna leukemija
Ne postoji univerzalni lek za sve pacijente. Terapija zavisi od tipa leukemije, dobu pacijenta, stupnju bolesti i opštem stanju organizma. Akutne leukemije je potrebno početi lečiti što pre, dok hronične ne zahtevaju brz postupak lečenja, ali je izlečenje jako retko. U većini slučajeva obolele osobe se podvrgavaju  hemoterapiji, zračenju središnjeg živčanog sustava, a ponekad i presađivanju koštane srži.
MALOKRVNOST - ANEMIJA
Svako duže ili jače krvarenje može dovesti do smanjenja ukupne količine krvi i do gubitka krvnih zrnaca, odnosno do malokrvnosti. Ukoliko je krvarenje jače i ukoliko se češće ponavlja, utoliko je malokrvnost izraženija. Malokrvnost može nastati i kao posledica raznih oboljenja (akutni reumatizam, dugotrajne stomačne i crevne bolesti), trovanje crevnih parazita (gliste), gladovanje i loše (jednolične ) ishrane, naročito kod dece i kod žena prilikom trudnoće, i , najzad kao posledica raka. Dosta su česti slučajevi malokrvnosti za vreme puberteta, naročito kod devojčica. Oboljenja organa koji proizvode krvna zrnca dovode takodje do malokrvnosti.
Kao jedan od čestih uzroka slabokrvnosti navodi se u poslednje vreme nedostatak folne kiseline i vitamina B12. Nedostatak folne kiseline dovodi do pojave većeg broja megaloblasta (velikih krvnih zrnaca) u krvi i koštanoj srži, dok broj normalnih crvenih krvnih zrnaca opada, a njihov sadržaj postaje sve siromašniji u hemoglobinu, žljezu i dr. Ali, prividno, malokrvnost može nastati i bez razloga koji bi se mogli utvrditi pregledom.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!